5 Zalet zautomatyzowanej paletyzacji

Zautomatyzowana paletyzacja jest jednym z najpowszechniejszych procesów produkcyjnych i ma niewątpliwie wiele zalet. Znajduje zastosowanie w wielu branżach – począwszy od układania na paletach pudełek z wafelkami, aż po obsługę wielkogabarytowych worków z paszą czy brykietem. Innymi słowy, jeśli w ostatnim etapie produkcji Twoja firma pakuje produkty na palety w celu przygotowania ich do transportu, to z pewnością stosuje pewną formę paletyzacji. Ogólnie rzecz biorąc, standardowy proces paletyzacji wygląda następująco: pracownik wyjmuje pudełko z maszyny pakującej, a następnie układa je na palecie i owija całość folią ochronną. Ta czynność jest tak powszechną praktyką, że wdrożenie automatyzacji w tym obszarze może być szybkie oraz relatywnie niedrogie. To idealny kandydat na pierwszą zrobotyzowaną aplikację wprowadzaną twojej firmie.

Typowe rozwiązanie takiego stanowiska polega na wykorzystaniu jednego robota, który pobiera elementy z transportera maszyny i układa je na palecie. Po zakończeniu zautomatyzowanego układania, palety można łatwo przenieść z tego stanowiska przy użyciu wózka widłowego. W rozszerzonej wersji można połączyć to stanowisko z automatyczną owijarką, co pozwala na zabezpieczenie palety już na etapie jej formowania. Rezultatem są palety gotowe do transportu, gdy tylko opuszczą stanowisko.

W tym artykule przyjrzymy się korzyściom, jakie niesie ze sobą automatyzacja tego końcowego procesu produkcyjnego w Twoim przedsiębiorstwie.

1. Zwiększenie wydajności i regularności

Wprowadzenie robotów do procesu paletyzacji oznacza znaczne poprawienie wydajności tego etapu produkcji. Wąskim gardłem w większości przypadków jest maszyna pakująca. Może się zdarzyć, że czas ułożenia detalu na palecie będzie szybszy, gdy wykonuje go człowiek. Jeżeli robot zaś odłoży produkt na palecie szybciej, niż wyjedzie on z maszyny – wypełni on paletę. Będzie działo się to w tym samym czasie, co praca wykonana przez człowieka. Ponadto, roboty przemysłowe mogą pracować bez przerw (całodobowo), nie biorą przerw i nie chodzą do toalety – co eliminuje przestoje.

2. Poprawiona precyzja i jakość

Roboty przemysłowe oferują świetną precyzję i powtarzalność. Dzięki temu układanie towarów na paletach odbywa się schludnie, eliminując błędy ludzkie. Do potencjalnych błędów zaliczyć można: przesunięcia, nieodpowiednie ułożenie czy nieodpowiednia ilość produktów na palecie. Każdy taki błąd może skutkować ryzykiem uszkodzenia podczas transportu lub koniecznością poprawek.

3. Redukcja kosztów operacyjnych

Inwestycja w stanowisko zrobotyzowane na początku może wydawać się wysoka. Przeszkolenie kadry, koszty związane z nadaniem dodatkowych obowiązków pracownikom i zakup aplikacji zrobotyzowanej wiążą się z wysokimi kosztami. Uważam jednak, że jest to jedna z najlepszych metod inwestycji kapitału firmy w jej rozwój, a długoterminowe korzyści szybko zwracają poniesione koszty. Robotyzacja paletyzacji pozwala na znaczne ograniczenie zatrudnienia, zwłaszcza do prac jedno-zadaniowych, takich jak właśnie paletyzacja. Jeden robot przemysłowy pracujący w systemie trójzmianowym, może zastąpić trzech pracowników, zmniejszając koszty związane z wynagrodzeniami, szkoleniami oraz opieką zdrowotną. Ponadto, eliminacja błędów ludzkich zmniejsza straty związane z uszkodzonymi produktami.

4. Elastyczność i skalowalność

Automatyzacja jest dobrą szansą, by wkroczyć z produkcją na wyższy poziom – poprawiając wydajność i zmniejszając zatrudnienie, powoli posuwając się do celu, jakim jest uzyskanie całkowicie automatycznej produkcji. W tym celu nasze aplikacje zrobotyzowane projektowane są w ten sposób, aby sprostać wymaganiom przyszłej produkcji, mając na uwadze dwie zasady – Elastyczność i Skalowalność, a wszystko po to, żeby to stanowisko mogło dostosować się do innych wymagań. Tym samym, roboty do paletyzacji mogą być dostosowane do różnych nowych rodzajów produktów i opakowań. Uważamy, że mitem jest, że roboty znajdą zastosowanie jedynie w fabrykach produkujących ogromne serie. W obecnych czasach ich oprogramowanie pozwala na szybką zmianę ustawień, co jest niezwykle ważne w przypadku produkcji o zmiennych parametrach. Nawet w miarę rozwoju przedsiębiorstwa, można łatwo zautomatyzować wcześniejsze etapy produkcji i zwiększać liczbę robotów by sprostać rosnącemu zapotrzebowaniu.

5. Poprawa warunków pracy

Automatyzacja paletyzacji przekłada się nie tylko na korzyści dla samego przedsiębiorstwa, ale również dla pracowników. Dzięki robotom, pracownicy są zwolnieni z monotonnej i często fizycznie wyczerpującego zadania jakim jest paletyzacja. Nie marnujesz dzięki temu potencjału, jaki posiada każdy człowiek na przenoszenie produktu z taśmociągu na paletę, a może on być oddelegowany do bardziej zaawansowanych zadaniach lub przeszkolony do obsługi stanowisk, podnosząc motywację i zadowolenie z pracy.

Podsumowując, W dzisiejszym dynamicznym środowisku produkcyjnym, automatyzacja jest kluczowym narzędziem umożliwiającym firmom osiągnięcie wyższego poziomu wydajności i jakości. Stanowisko zrobotyzowane do paletyzacji stanowi tylko jedną z wielu potencjalnych dziedzin, w których nowoczesne technologie mogą zmienić sposób prowadzenia biznesu. Dlatego warto zwrócić uwagę na tę ewolucję i dostosować się do zmieniających się standardów przemysłowych, aby utrzymać konkurencyjność i osiągnąć sukces w przyszłości.

Chcesz dowiedzieć się więcej o zaletach zautomatyzowanej paletyzacji?

Porozmawiaj z naszym konsultantem!

Opracował: Michał Nadolski

Metalwit Robots

ul. Akacjowa 16,
86-005 Lipniki, k. Bydgoszczy

Dedykowana infolinia

+48 668 366 300

Email

kontakt@metalwit-robots.pl

Formularz kontaktowy